Tomato Pesto
Tomato Pesto
Tomato Pesto
  • Cost & Time Effective
  • Save Space
  • Endless Uses

Ingredients

Tomato Pesto:Basil, Nutritional Yeast, Pumpkin Seeds, Tomato, Bell Peppers, Salt, Herbs(Parsley, Spinach), Garlic Powder, Food Starch, Citric Acid, Black Pepper, Silicon Dioxide(Natural Anti Caking Agent)

Sauce Ideas

Use Case Examples:

  • Pasta: Toss with pasta for a quick and delicious meal.
  • Sandwich Spread: Use as a flavorful spread on sandwiches or paninis.
  • Dip: Serve with fresh vegetables or breadsticks for a healthy snack.

Cost comparison

Cost Comparison:

  • Making It: Approximately $8-$12
  • Buying Jars: A typical 5oz jar of sauce can cost between $6 to $15.

Tomato Pesto

Tomato Pesto

Each sachet makes 70-110 ml sauce.

Limited Offer: FREE SAUCE JAR WITH FIRST ORDER

Experience the essence of global flavours, crafted for your convenience. Our Tomato Pesto takes the richness of Italian pesto and layers in the deep, umami-packed flavour of dried tomatoes—bringing a savoury punch that’s both versatile and addictive. Ready in seconds. Perfect for pasta, sandwiches, pizzas, or grain bowls.

*Max 2 Free Jars Per Order

Gluten free, Dairy Free, Nut Free, Soy Free

Regular price $18.95 CAD
Regular price Sale price $18.95 CAD
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Pack
  • Cost & Time Effective
  • Save Space
  • Endless Uses

Ingredients

Tomato Pesto:Basil, Nutritional Yeast, Pumpkin Seeds, Tomato, Bell Peppers, Salt, Herbs(Parsley, Spinach), Garlic Powder, Food Starch, Citric Acid, Black Pepper, Silicon Dioxide(Natural Anti Caking Agent)

Sauce Ideas

Use Case Examples:

  • Pasta: Toss with pasta for a quick and delicious meal.
  • Sandwich Spread: Use as a flavorful spread on sandwiches or paninis.
  • Dip: Serve with fresh vegetables or breadsticks for a healthy snack.

Cost comparison

Cost Comparison:

  • Making It: Approximately $8-$12
  • Buying Jars: A typical 5oz jar of sauce can cost between $6 to $15.

100% sauce satisfaction guarantee

Estimated delivery 2-13 days from dispatch

For subscription your upcoming refill shipment will auto-fill. It will be delivered to you with free shipping but you can adjust, swap products, or cancel at anytime.

View full details
Gluten Free
Dairy Free
Proudly Made in Canada🍁
Nut Free
Soy Free
Non-GMO
Gluten Free
Dairy Free
Proudly Made in Canada🍁
Nut Free
Soy Free
Non-GMO
Gluten Free
Dairy Free
Proudly Made in Canada🍁
Nut Free
Soy Free
Non-GMO

Loved By Many

  • pour liquid

    Add instructed Liquid

  • Empty the Pack

    Empty everything from the sachet in your container

  • shake well

    Shake the container for 15 seconds

Try Our Saving Calculator

Find out how Sauce Pantry could save you time, money, and fridge space.

How often do you throw away half used jars?

What matters most to you?

You could be saving up to $100–$900/year just on sauces.

What types of sauces do you usually buy?

"Finding these sauces was like Marie Kondo-ing my kitchen. But tastier.!" – Julia

What’s the price range you usually pay for sauces?

Lowest price

$6

Highest price

$14

How many jars of sauce do you buy per month?

6 jars
The average home throws away 25% of sauces unused. We’re here to fix that.
98% of customers say they save time, space, and money with us.

Nice work, !

Customer Reviews

Based on 1 review
100%
(1)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
B
Ben G.
So easy to make and takes no space

My kid's favourite dip with eggs. She loves to make it herself and add it on all her meals.

  • Get 4-10 meals per sachet
  • Longer Shelf Life
  • Save Kitchen Space
  • Fresh Sauce, Anytime
  • Less than $0.50 per meal
  • Endless Recipes
  • Proudly Made in Canada 🍁
view details

Compare Us with others

Ingredient Quality

Time Spend Making Sauce

Space Used & Shopping time

Taste

Unnecessary Sugar & Preservatives

Cost

Highest Quality. Dried at peak to preserve flavor & nutrients
< then 30 Seconds
Subscription & Available at stores near you
Consistent & Exceptional
Nop
$1-3
Heavily Processed -Depending on brand
Shopping Time, Unnecessary waste with expired open sauces
Stays in fridge & cabinet for months
Varies by brand
Often excess Sugar & preservatives
$6-$15
Fresh, Vary by Ingredients
15-50 Mins
Space for storage
Can be amazing
Minimal to None
$5-$20

Good for you. Good for the planet.

Why Sauce Pantry